Участь в розгляді проблемних питань поводження з азбестовмісним сміттям

Програма ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП) у співпраці з JICA та Європейською комісією рада разом з Міндовкілля, МОЗ провели зустріч з зацікавленими партнерами з розгляду проблемних питань поводження з азбестовмісним сміттям.

Президент КСУ Сергій Чернов поділився думками під час виступу:
  • Для України виведення азбесту з уже існуючого будівельного фонду стане одним з головних викликів на шляху після воєнної відбудови.( масове утворення будівельних відходів внаслідок руйнувань інфраструктури під час війни з кожної доби збільшується);
  • Ця проблема найбільш актуальна для місцевої влади, особливо громад, котрі згідно Законодавства на своїх територіях відповідають за стан поводження з відходами від руйнувань, за екологічну складову, якість життя людей;
  • Конгрес самоврядування України разом з ОМС, Харківським університетом міського господарства ім. Бекетова( в атестованій лабораторії вже проведено дослідження 75 зразків на 44 будівлях методом оптичної та поляризаційної мікроскопії, вивчається концентрація азбесту, звʼязність волокон, тощо), Державною екологічною Академією, Всеукраїнським союзом Архітекторів України, профільними та експертними установами продовжують працювати над розробкою критеріїв визначення будівель, які можуть в собі містити азбестовмісні матеріали;
  • За участі міжнародних партнерів визначаємось з місцями переробки та вилучення відходів з вмістом азбесту;
  • До-речі , питання екологічної безпеки в Україні (червень 2024 р.)розглядались на засіданні комітету з питань управління Конгресу РЄ, думаю цю повістку дня можна запропонувати для розгляду на засіданні Європейського Комітету регіонів та Альянсу відновлення України.

Вважаємо цю спільну роботу потрібно розділити на такі кластери:

1. Поводження із азбестовмісними відходами та негайного визначення їх долі. Азбест -кілер;
2.Відпрацювання політик та пілотних проєктів визначення шляхів екологічно небезпечного поводження з азбестовмісними матеріалами, котрі потребують заміщення.
3.Удосконалення нормативної бази в розвиток до « Порядку…» затвердженого постановою КМУ від 27.09.2022 р. за номером 1073, щодо впровадження заборони використання азбесту і головне поводження з його відходами у відповідність до стандарті ЄС.
4.Інформаційно-методична, навчальна ( постійно діюча) робота з громадами та сприяння їм в застосуванні найліпших практик під час поводження з азбестом та його відходами.
Дякуємо організаторам за конструктивну професійну розмову, міжнародним організаціям , донорам за підтримку України. Масштаби забруднень, небезпечних відходів впадати увесь цивілізований світ.