Щодо проблем до бюджетних законопроєктів на 2025 рік в частині місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин

Президент Конгресу – Сергій Чернов наголошує на такому:
  • Необхідно на постійній основі зарахувати до бюджетів тергромад 64% ПДФО. Зменшення цього показника , як показала практика, різко зменшує стійкість громад, обмежує можливості виконання власних та делегованих державою повноважень. В тому числі цільового використання цього ресурсу на заходи та роботи з територіальної оборони, мобпідготовки, підтримки сил оборони і безпеки, створення умов для лікування та реабілітації осіб , котрі постраждали внаслідок збройної агресії РФ проти України ( за інформацією Мінфіну використання за січень-липень цього року такого ПДФО розпорядниками коштів на центральному рівні не ефективне. Використано лише 46% фактичних надходжень).
  • Повинен бути диференційований підхід до громад тимчасово окупованих, на лінії зіткнення, деокупованих та інших. Протягом року треба намагатись досягти сталості бюджетного планування( передбачити на ці цілі субвенцію не меншу за 35 млрд.грн).
  • В опалювальний сезон набагато гостріше стало питання погашення державою заборгованості в різниці в тарифах, на послуги теплопостачання, гарячого водопостачання, водопостачання та водовідведення. Сума на рівні 64 млрд.грн. для безперебійної роботи КП та гарантованого надання послуг населенню та соціальній інфраструктурі.
  • Не вірно, вилучати залишки освітньої субвенції 2024 року заплановані на укриття.
  • На мою думку, треба переглянути вимоги до чисельності ( 300 учнів) при формуванні гімназій в сільській місцевості. Демографічна ситуація більш ніж критична, переміщення дітей разом з батьками в межах України та за її межі масштабне , важко прогнозоване. Це більш ніж достатній аргумент.
  • Розподіл субвенцій в галузі освіти, охорони здоровʼя, соціального захисту , особливо в громади з низькою чисельністю населення , повинен бути переглянутий. На законодавчому рівні , переконаний , необхідно терміново застосувати коректну методику обліку населення громад у цілях бюджетного планування. Діюча методика не відповідає дійсності, оскільки базується на останньому перепису населення.
  • Необхідно покінчити з популістською практикою встановлення державних пільг без визначення джерел фінансування. Це просто не чесно по відношенню до тих кому надається така пільга, котра ніколи не буде ними отримана! Н-д, пільги з перевезення громадян та послуги звʼязку , встановлені державою, виключно за кошти державного бюджету, держава не фінансує, а це понад 22,7 млрд.грн.на рік. Навіть Верховний Суд у складі суддів обʼєднаної палати Касаційного господарського суду постановив, що законодавчо встановлені соціальні пільги повинні фінансуватись з державного , а не місцевого бюджету!
  • Необхідна чітка єдина державна ветеранська політика , програмно-цільових підхід . Комплекс заходів скоординований на усіх рівнях влади по реабілітації ветеранів, їх сімей з чітким визначенням джерел фінансування з боку держави місцевих органів влади, міжнародних донорів.
  • Згідно затвердженого Постановою КМУ від 07.05.2024 р. за номером 514 Порядку прийняття, утримання, обслуговування, ведення обліку інженерно-технічні та фортифікаційні споруди , що перебувають у комунальній власності повинні фінансуватись з місцевих бюджетів . А це чи малі кошти і не треба пояснювати , що вони обовʼязково повинні бути в дохідній частині!!!
  • Законом України від 08.11.2014 р. за номером 3441-ІХ , щодо повноважень цивільного захисту, необхідно 1 785 000 осіб непрацюючого населення забезпечити на 2025 рік засобами індивідуального захисту, тощо на суму понад 9,4 млрд.грн.!!!
  • На порядку денному питання посилення ролі ОМС в формуванні та веденні фіскальних реєстрів з метою покращення адміністрування місцевих податків і зборів та впливу на повноту прозорих надходжень.
  • Питання з « бородою» , але під час воєнного стану загострилось, щодо зарахування податку на доходи , нараховані підрозділами виробничих структур на користь фізичних осіб до відповідного місцевого бюджету за його місцезнаходженням.
  • Питань , потребуючих швидкого вирішення для збалансованої роботи центральної та місцевої влади , чи мало. Але тексту уже забагато.
Хочеться сподіватись на розуміння , мудрість, відповідальність тих від кого залежить прийняття цих рішень.