
Президент Конгресу – Сергій Чернов взяв участь у засіданні Антикризового штабу УСПП
ВЕЛИКІ ЗОЛОТОВАЛЮТНІ РЕЗЕРВИ, МАЛІ КРЕДИТИ: ЯК БРАК ФІНАНСУВАННЯ БІЗНЕСУ СТАВИТЬ ПІД ЗАГРОЗУ ЕКОНОМІЧНЕ ВІДНОВЛЕННЯ?
Ці та інші виклики , механізми усунення проблем обговорювали на засіданні Антикризового штабу УСПП під головуванням Анатолія Кінаха.
- Золотовалютні резерви України, хоч і дещо зменшилися у вересні 2024 року (з 42,33 млрд до 38,89 млрд дол.), залишаються рекордними, особливо в умовах повномасштабної війни з рф, що триває.
- За світовими стандартами, ці резерви повинні бути на рівні не менше, ніж забезпечення 3 місяців імпорту. Тому Україні, з врахуванням обсягів нашого імпорту, вистачило б і 28-30 млрд. доларів. Все, що більше цієї суми – повинне спрямовуватися на створення фінансової системи кредитування реального сектору економіки.
- Кредитування особливо важливе для оборонно-промислового комплексу (ОПК), включаючи наявність середньострокових замовлень та достатньої кількості ресурсів на організацію серійного виробництва патронів, мін, снарядів, БПЛА. Мова йде про постійну потребу нашої армії в мільйонах одиниць такої продукції. Це все розхідний матеріал на фронті. Парадоксально, але у воюючій країні ОПК завантажений тільки до 40% – саме через брак доступних кредитів.
- Окрім ОПК, кредитування життєво важливе для малого і середнього підприємництва, котре є «кров’ю» економіки. На фоні підвищення податків брак фінансових ресурсів особливо відчутний. Щонайменше 60% підприємців мають таку проблему.
- Поза тим, Нацбанк не реагує на ці дані, можливо, помилково вважаючи, що програми «Доступні кредити 5-7-9» достатньо. Це не так.
- Наразі рівень кредитування в Україні найнижчий серед розвинених країн світу – приблизно 10% від ВВП. До прикладу, в Чехії цей показник 80%, у Польщі – 70% тощо. Одночасно -на кореспондентських рахунках банків – близько 700 млрд. грн.
- Варто розуміти, що без покращення цих показників відновлення чи в перспективі зростання економіки під загрозою. Натомість, за експертними розрахунками, збільшення обсягів кредитування бізнесу та самозайнятих на 10% додає до зростання ВВП 2%.
- Узагальнені пропозиції , в тому числі запропоновані ГО«Конгрес самоврядування України» будуть направлені до ВРУ, КМУ, ОП, РНБО.